Home » Cytaty » Cytaty Gustawa Herling-Grudzińskiego

Cytaty Gustawa Herling-Grudzińskiego

Znani politycy, pisarze, aktorzy, czy też inne znakomite osobistości naszego świata wypowiadają ważne słowa. Są one motywujące lub skłaniające do refleksji. Nie przypadkowo osiągnęli oni sukces i rozpoznawalność. Jedną z takich osób jest polski pisarz Gustaw Herling-Grudziński.

Cytaty Gustawa Herling-Grudzińskiego mogą być dla wielu osób inspirujące i dające do myślenia. Można je umieścić na kartce z życzeniami, gratulacjami, czy gdziekolwiek indziej. Cytaty Herling-Grudzińskiego możesz również wysłać bliskiej osobie przy użyciu komunikatora jak Messenger, Whatsapp, Instagram, czy Telegram. Oczywiście cytat możesz ustawić na swoim profilu w dowolnym portalu społecznościowym.

Sprawdź koniecznie zbiór cytatów Gustawa Herling-Grudzińskiego, które zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu. Wybierz jeden z nich i zrób z nim co tylko chcesz.

Cytaty Gustawa Herling-Grudzińskiego

***

Nie zawsze znajduje się samotność w sercu lasów lub wśród skał. Nieszczęśliwy jest samotny wszędzie.
***
Ostatecznie czym jest nadzieja? Bezsilnym buntem przeciw rozpaczy. Kto twierdzi, że nie można żyć bez nadziei, twierdzi po prostu, że nie można żyć bez nieustannego buntu.
***
Jedynie samotność jest w życiu człowieka stanem graniczącym z absolutnym spokojem wewnętrznym, z odzyskaniem indywidualności. Tylko w pochłaniającej wszystko pustce samotności, w ciemnościach zacierających kontury świata zewnętrznego można odczuć, że się jest sobą aż do granic zwątpienia, które uprzytamnia nagle własną nicość w rosnącym przeraźliwie ogromie wszechświata.
***
W przypływach uniesienia obejmował niekiedy ramionami drzewa w lesie, zaklinając Boga by je ożywił i dał mu choć jednego przyjaciela.
***
Przeprosić można kogoś, kogo się potrąciło w tramwaju a nie społeczeństwo, które się potrącało przez kilkadziesiąt lat.
***
Tracę nadzieję, gdy odżywa we mnie pragnienie życia. Odzyskuje ją na nowo, gdy odczuwam w sobie pragnienie śmierci.
***
Każdy musiał mieć kogoś, wokół kogo kręciło się jego życie, dla kogo mógł działać. Bierność oznaczała pewną śmierć. Działanie było jedyną szansą przetrwania.
***
Człowiek potrzebuje jednego – kogoś do kochania. Jeśli mu tego nie dasz, daj mu chociaż nadzieję. A jeśli nie możesz dać nadziei, daj coś do roboty.
***
Konfrontacja marzenia z rzeczywistością wypadała zawsze na korzyść marzenia.
***
Umarliśmy już dawno, a tylko nie chcemy się do tego przyznać.
***
Ludzie pokonani w walce o coś w co wierzą, biorą na siebie z ochotą męczeństwo jak gorzką nagrodę swej samotności.

Powyższy wpis został wyświetlony od 31.12.2023 już 4826 razy! Mamy nadzieje, że wszystkie złote myśli Ci się przydają.

Leave a Reply