Home » Cytaty » Cytaty Éric-Emmanuela Schmitta

Cytaty Éric-Emmanuela Schmitta

Znani politycy, pisarze, aktorzy, czy też inne znakomite osobistości naszego świata wypowiadają ważne słowa. Są one motywujące lub skłaniające do refleksji. Nie przypadkowo osiągnęli oni sukces i rozpoznawalność. Jedną z takich osób jest francuski pisarz Éric-Emmanuel Schmitt.

Cytaty Éric-Emmanuela Schmitta mogą być dla wielu osób inspirujące i dające do myślenia. Można je umieścić na kartce z życzeniami, gratulacjami, czy gdziekolwiek indziej. Cytaty Schmitta możesz również wysłać bliskiej osobie przy użyciu komunikatora jak Messenger, Whatsapp, Instagram, czy Telegram. Oczywiście cytat możesz ustawić na swoim profilu w dowolnym portalu społecznościowym.

Sprawdź koniecznie zbiór cytatów Éric-Emmanuela Schmitta, które zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu. Wybierz jeden z nich i zrób z nim co tylko chcesz.

Cytaty Éric-Emmanuela Schmitta

***

Bywa, że latami walczymy z tym, co oczywiste, a niekiedy najbardziej szalone projekty zachwycają nas od pierwszego wejrzenia.
***
Popularność to zwierzę, które karmi się samo sobą.
***
„Sława lepiej pasuje zmarłym […] to wypożyczony strój, żywi wyglądają w nim śmiesznie.”
***
Od początku konfliktu księgował to, co odróżniało mężczyzn od zwierząt; na razie znalazł tytoń, alkohol i wojnę. Trzy sposoby na szybsze skończenie ze sobą. W gruncie rzeczy człowieka od zwierzęcia odróżniała niecierpliwość wobec śmierci.
***
Kto chce udawać anioła, staje się zwierzęciem.
***
Dziwna rozmowa, pomyślał Adolf, tak naprawdę łatwa do podtrzymywania: modelka pyta, odpowiada i czyta w myślach.
***
Artysta nie nagina się do rzeczywistości, lecz ją wymyśla. Właśnie dlatego, że nienawidzi rzeczywistości, stwarza ją z urazy.
***
Nieważne, czy jestem z tym szczęśliwy; wolę być nieszczęśliwy i dalej malować. Tym bardziej, że jestem szczęśliwszy, kiedy maluję.
***
Głupiec ogłupia książkę, podczas gdy głęboki umysł ją pogłębia. Każda książka przypomina hiszpańską oberżę: tam klient przynosi własny obiad.
***
Wiara absolutna nie bierze się z inteligencji, lecz z woli. Nie stanowi sposobu poznawania świata, lecz zaangażowanie się w świat. Fanatyk zawsze znajdzie powody, żeby wątpić, ale on nie chce wątpić. Do tego stopnia woli swoją fikcję od rzeczywistości, że uprząta rzeczywistość kałasznikowem, gdy ta mu się sprzeciwia.
***
Ty nie chcesz pisać, Augustinie, ty chcesz napisać. […] Piszesz swój tekst teraz, nie wtedy, kiedy będzie ukończony.
***
Od trzydziestu lat badam świat za pomocą własnej wyobraźni, która wydaje mi się prawdziwym narzędziem poznania. Jakie nudne byłoby przeżywanie wszystkiego, o czym się opowiada! Zostawiam to tym, którzy upierają się, by uchodzić za powieściopisarzy, chociaż brak im podstawowego daru: wyobraźni. Nie mam ambicji, żeby dorzucić milionową książkę o rozwodzie, o depresji, o chorobie, o stracie ojca, o rodzicielstwie…
***
Tworzy się wyłącznie poprzez równoważenie strachu i pomysłowości. Jeśli za bardzo się boisz, nie zdołasz niczego wymyślić. Jeśli nadmiernie się kontrolujesz już nie narażasz się na niebezpieczeństwo i nic ważnego nie wymknie się spod twojego pióra.
***
Trzeba się wystrzegać tematów, nad którymi się panuje. Lepiej być opanowanym przez nie. Im bardziej posuwam się do przodu, z tym większym trudem odkrywam, kto pisze we mnie, gdy piszę. Pisze się samo.
***
Miłość od przyjaźni dzieli tylko skóra. A skóra jest cienka…

Powyższy artykuł został wyświetlony od 05.07.2023 już 8555 razy! Mamy nadzieje, że nasze sentencje Ci się przydają.

Leave a Reply