Home » Cytaty » Cytaty Alasdaira MacIntyre’a

Cytaty Alasdaira MacIntyre’a

Znani politycy, pisarze, aktorzy, czy też inne znakomite osobistości naszego świata wypowiadają ważne słowa. Są one motywujące lub skłaniające do refleksji. Nie przypadkowo osiągnęli oni sukces i rozpoznawalność. Jedną z takich osób jest historyk Alasdair MacIntyre.

Cytaty Alasdaira MacIntyre’a mogą być dla wielu osób inspirujące i dające do myślenia. Można je umieścić na kartce z życzeniami, gratulacjami, czy gdziekolwiek indziej. Cytaty MacIntyre’a możesz również wysłać bliskiej osobie przy użyciu komunikatora jak Messenger, Whatsapp, Instagram, czy Telegram. Oczywiście cytat możesz ustawić na swoim profilu w dowolnym portalu społecznościowym.

Sprawdź koniecznie zbiór cytatów Alasdaira MacIntyre’a, które zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu. Wybierz jeden z nich i zrób z nim co tylko chcesz.

Cytaty Alasdaira MacIntyre’a

***

Nie chodzi jednak o to, czy patriotyzm jest dobry, czy zły jako pewien sentyment, ale o to, że praktykowanie patriotyzmu jako cnoty w społeczeństwach rozwiniętych nie jest możliwe w taki sposób, jak było to możliwe w przeszłości. W każdym społeczeństwie, w którym rząd nie wyraża ani nie reprezentuje moralnej wspólnoty obywateli i jest faktycznie zbiorem instytucjonalnych urządzeń służących narzucaniu zbiurokratyzowanej jedności na społeczeństwo pozbawione autentycznej zgody moralnej, zaciemnieniu ulega natura politycznego zobowiązania.
***
Patriotyzm jest lub był cnotą opartą na przywiązaniu do przede wszystkim wspólnoty politycznej i moralnej, a dopiero wtórnie do rządu tej wspólnoty, chociaż jednak jest okazywany poprzez spełnianie zobowiązań wobec takiego rządu. Gdy jednak związek rządu ze wspólnotą moralną ulega zakwestionowaniu wskutek zmian, jakim uległa natura rządu, jak również ze względu na brak zgody moralnej w społeczeństwie, zachowanie jasnego, prostego i dającego się przekazać pojęcia patriotyzmu staje się trudne. Lojalność wobec mojego kraju, mojej wspólnoty – lojalność pozostaje bowiem nadal centralną cnotą – ulega oderwaniu od posłuszeństwa rządowi, który przypadkiem sprawuje nade mną władzę.

Powyższy wpis został wyświetlony od 22.06.2023 już 3686 razy! Mamy nadzieje, że wszystkie złote myśli Ci się przydają.