Home » Cytaty » Cytaty Witolda Gombrowicza

Cytaty Witolda Gombrowicza

Znani politycy, pisarze, aktorzy, czy też inne znakomite osobistości naszego świata wypowiadają ważne słowa. Są one motywujące lub skłaniające do refleksji. Nie przypadkowo osiągnęli oni sukces i rozpoznawalność. Jedną z takich osób jest polski powieściopisarz Witold Gombrowicz.

Cytaty Witolda Gombrowicza mogą być dla wielu osób inspirujące i dające do myślenia. Można je umieścić na kartce z życzeniami, gratulacjami, czy gdziekolwiek indziej. Cytaty Gombrowicza możesz również wysłać bliskiej osobie przy użyciu komunikatora jak Messenger, Whatsapp, Instagram, czy Telegram. Oczywiście cytat możesz ustawić na swoim profilu w dowolnym portalu społecznościowym.

Sprawdź koniecznie zbiór cytatów Witolda Gombrowicza, które zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu. Wybierz jeden z nich i zrób z nim co tylko chcesz.

Cytaty Witolda Gombrowicza

Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? (…) Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!
***
To nie my mówimy słowa, lecz słowa nas mówią.
***
Niewdzięczna to rola z bezpiecznego miejsca namawiać ludzi do bohaterstwa.
***
Nic tak nie odmładza, jak prawdziwie niedorzeczny kawał. Właśnie najgłupsze prawa natury są najbardziej smakowite.
***
Moralność musi być ta sama w stosunku do wszystkich, w przeciwnym razie staje się niesprawiedliwa, a więc niemoralna.
***
Zarówno sztuka, jak ojczyzna, same przez się niewiele znaczą. Znaczą one bardzo wiele, gdy człowiek, poprzez nie wiąże się z istotnymi, najgłębszymi wartościami bytu.
***
Ostateczną instancją dla człowieka jest człowiek, nie zaś żadna wartość absolutna.
***
Nie można walczyć z tym, co dusza sobie wybierze
***
Nawet religia umiera z chwilą, gdy przeobraża się w obrządek. Zbyt łatwo zaiste poświęcamy na tych ołtarzach autentyczność i wagę naszego istnienia.
***
Mnie Bóg, w życiu moim, nigdy nie był potrzebny – od najwcześniejszego dzieciństwa, ani przez pięć minut – byłem zawsze samowystarczalny.
***
Miłość i nienawiść są dwoma obliczami tego samego.
***
Kobiety nie lubią może ostateczności w życiu zewnętrznym – ale wewnętrznie każdą sytuację potrafią wyczerpać do dna, jeżeli chcą.
***
Groteska to signum nieudolności, marka fabryczna tandety.
***
Gdy człowiek jest podniecony, kocha własne podniecenie, podnieca się nim i wszystko poza tym już nie jest dla niego życiem.
***
Byłem nikim, więc mogłem sobie pozwolić na wszystko.
***
Ludzie, łącząc się między sobą, narzucają sobie taki czy inny sposób bycia, mówienia, działania; i każdy zniekształca innych, będąc zarazem przez nich zniekształcany. To wszystko dokonywa się poprzez Formę.
***
Jeśli kto kocha tylko piękno i czystość, to kocha zaledwie połowę istoty.
***
Gdy człowiek ludźmi przymuszony, w ludziach jak w ciemnym zagubiony jest lesie.
***
Człowiek jest poddany temu, co tworzy się między, i nie ma dla niego innej boskości jak tylko ta, która z ludzi się rodzi.
***
Być w mocy cudzej! Podlegać jakimś atakom, mieć w sobie jakiegoś gościa, który w każdej chwili może opanować duszę? Za nic nie być w pełni odpowiedzialnym? Cóż to za okropność…

Powyższy wpis został wyświetlony od 04.02.2024 już 3080 razy! Mamy nadzieje, że nasze sentencje Ci się spodobają.

Leave a Reply