Home » Cytaty » Cytaty Niccolò Machiavelli

Cytaty Niccolò Machiavelli

Znani politycy, pisarze, aktorzy, czy też inne znakomite osobistości naszego świata wypowiadają ważne słowa. Są one motywujące lub skłaniające do refleksji. Nie przypadkowo osiągnęli oni sukces i rozpoznawalność. Jedną z takich osób jest włoski pisarz, polityk i filozof Niccolò Machiavelli.

Cytaty Niccolò Machiavelli mogą być dla wielu osób inspirujące i dające do myślenia. Można je umieścić na kartce z życzeniami, gratulacjami, czy gdziekolwiek indziej. Cytaty Machiavelli’ego możesz również wysłać bliskiej osobie przy użyciu komunikatora jak Messenger, Whatsapp, Instagram, czy Telegram. Oczywiście cytat możesz ustawić na swoim profilu w dowolnym portalu społecznościowym.

Sprawdź koniecznie zbiór cytatów Niccolò Machiavelli, które zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu. Wybierz jeden z nich i zrób z nim co tylko chcesz.

Cytaty Machiavelli Niccolò

Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie.
***
Z walki ludu z wyższymi klasami pochodzą wszystkie prawa wydane w interesie wolności.
***
Reputacji politycznej nie buduje się na środkach, lecz na efektach.
***
Ponieważ więc książę obowiązany jest umieć używać bestii, powinien sobie wybrać lisa i lwa, lew bowiem nie poradzi przeciw sieciom, lis nie poradzi przeciw wilkom. Należy więc być lisem, aby…
***
Niepochlebny sąd o ludzie, z którym się tak często spotykamy, pochodzi stąd, że o ludzie każdemu wolno mówić otwarcie i bez obawy, nawet w państwie przez niego rządzonym o władcach…
***
Żądza podboju leży w ludzkiej naturze. Jeśli ludzie dokonują czynów, do jakich starcza im sił, czekają ich pochwały. Jeśli jednak upierają się przy swoich zamierzeniach, a sił im na to…
***
Wszyscy bezorężni prorocy ponosili klęski, gdyż tłum łatwo daje sobie coś wmówić i przekonać się do jakiegoś przedsięwzięcia, lecz nie potrafi przy nim wytrwać.
***
Przypadek rządzi ponad połową naszych działań, a my kierujemy resztą.
***
Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów.
***
Nie wygrywa wielkiej batalii ten, kto poprzestanie na prostocie lwa. Trzeba być do tego na równi lwem i lisem, który wyczuwa sieć.
***
Nie tytuły zdobią ludzi, lecz ludzie tytuły.
***
Najlepszą twierdzą dla księcia jest to, by nie był znienawidzony przez swój lud – jeśli bowiem twój lud nienawidzi ciebie i twoich twierdz, to one cię nie ochronią. Dlatego mądry…
***
Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia… trzeba być lisem i lwem.
***
Ludzie szkodzą z bojaźni lub przez nienawiść.
***
Ludzie są tak prości i tak naginają się do chwilowych konieczności, że ten kto oszukuje, znajdzie zawsze takiego, który da się oszukać.
***
Nie jest konieczne, by książę posiadał zalety, lecz jest bardzo potrzebne, aby wydawało się, że je posiada. Śmiem nawet powiedzieć, że gdy je ma i stale zachowuje – przynoszą one…
***
Najczęstszy ludzki błąd – nie przewidzieć burzy w piękny czas.
***
Ludzie wybierają najczęściej rozwiązania pośrednie, które są najgorsze ze wszystkich, a to dlatego, że nie potrafią być ani całkiem źli, ani całkiem dobrzy.
***
Ludzie są zawsze nieprzyjaciółmi przedsięwzięć, w których widzą trudności.
***
Ludzie prędzej zapomną śmierć własnego ojca niż utratę ojcowskiego spadku.

Powyższy wpis został zobaczony od 05.08.2023 już 2243 razy! Mamy nadzieje, że wszystkie cytaty Ci się przydają.

Leave a Reply