Cytaty Fiodora Dostojewskiego

Znani politycy, pisarze, aktorzy, czy też inne znakomite osobistości naszego świata wypowiadają ważne słowa. Są one motywujące lub skłaniające do refleksji. Nie przypadkowo osiągnęli oni sukces i rozpoznawalność. Jedną z takich osób jest rosyjski pisarz Fiodor Dostojewski.

Cytaty Fiodora Dostojewskiego mogą być dla wielu osób inspirujące i dające do myślenia. Można je umieścić na kartce z życzeniami, gratulacjami, czy gdziekolwiek indziej. Cytaty Dostojewskiego możesz również wysłać bliskiej osobie przy użyciu komunikatora jak Messenger, Whatsapp, Instagram, czy Telegram. Oczywiście cytat możesz ustawić na swoim profilu w dowolnym portalu społecznościowym.

Sprawdź koniecznie zbiór cytatów Fiodora Dostojewskiego, które zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu. Wybierz jeden z nich i zrób z nim co tylko chcesz.

Cytaty Fiodora Dostojewskiego

Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach.
***

Z mądrym człowiekiem to i pogadać ciekawie.
***

Wiosła z drzewa klonowego… Żagle z płótna jedwabnego…
***

Ukorz się, dumny człowieku, i przede wszystkim złam swoją dumę.
***

Taniec to nieme wyznanie miłosne.
***

Zły to znak, kiedy ludzie przestają rozumieć ironię, alegorię, żart.
***

Wolnością ludzi zawładnie ten, kto zapanuje nad ich sumieniami.
***

Wieczny śmiech jest jałowy.
***

W logice tkwi zawsze pierwiastek nudy.
***

Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie…
***
Świat pełen jest drogich nieobecnych.
***

Sprawiedliwej sprawy nie zrujnuje kilka błędów.
***

Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.
***

Plotka jest zawsze smakowita.
***

Niezbadane są drogi, na których Bóg odnajduje człowieka.
***

Szczęście nie polega na szczęściu, lecz na jego osiąganiu.
***

Realizm ograniczony końcem własnego nosa jest niebezpieczniejszy od najbardziej szalonej fantazji, ponieważ jest ślepy.
***

Podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny.
***

Piękno zbawi świat.
***

Niekiedy spotykamy ludzi zupełnie nam obcych, którymi zaczynamy się interesować od pierwszego wejrzenia, jakoś raptownie, znienacka, zanim choć słowem się do nich odezwiemy.
***
Kto kocha ludzi, kocha też ich radości. Bez radości nie można żyć.
***

Jedynie wierząc we własną nieśmiertelność, człowiek może uchwycić prawdziwe znaczenie swojego istnienia tu na ziemi.
***

Jak przyjemnie jest powiedzieć człowiekowi coś miłego.
***

Dlaczego ludzie potrafią lepiej umierać niż żyć? Dlatego, że żyć trzeba długo, a umrzeć można prędko.
***

Czyż nie odczuwam? Owszem. Im więcej piję, tym więcej odczuwam. Właśnie dlatego piję, że w trunku tym szukam współczucia i serca. Nie wesela szukam, lecz jedynie boleści… Piję, albowiem pragnę…
***

Kogo Bóg darzy wielką miłością, w kim pokłada wielkie nadzieje, na tego zsyła wielkie cierpienie, doświadcza go nieszczęściem.
***

Jakże wielką radość ma matka, kiedy widzi pierwszy uśmiech swojego dziecka. Taką samą radość odczuwa zawsze Bóg, kiedy widzi z wysokości nieba grzesznika, który zaczyna modlić się do niego całym…
***

Jak można przechodzić koło drzewa i nie być szczęśliwym, że się je widzi? Rozmawiać z człowiekiem i nie być szczęśliwym, że się go kocha?
***

Daj młodemu człowiekowi mapę do Nieba, a odda Ci ją jutro… poprawioną.
***

Człowiek, który się dobrze śmieje, jest dobrym człowiekiem.